عکس رهبر جدید

 

رشد روشن دانش‌آموزرشد روشن دانش‌آموز

* ویژه دانش‌آموزان نابینای پایه‌های چهارم، پنجم و ششم دوره ابتدایی سراسر کشور
* ۲۴ صفحه (با احتساب جلد)        
* هشت شماره در سال تحصیلی


 انتشار این مجله از مهرماه ۱۳۹۳ آغاز شد. بیش از شصت درصد مطالب مجله  رشد روشن با «رشد دانش‌آموز» هماهنگ است. شعرها، داستان‌های کوتاه، چیستان‌ها و لطیفه‌ها‌ی رشد دانش‌آموز عیناً یا با اندکی تغییر و تلخیص در رشد روشن استفاده می‌شود.
برخی مطالب آموزشی و داستان‌ها‌ی تصویری آن بازنویسی و تعدادی نیز همراه داستان‌های طولانی حذف شد. داستان‌های کوتاه و مطالب مناسب برای این گروه از دانش‌آموزان تولید و جایگزین مطالب حذف شده می‌گردد.

 رشد روشن نوآموز علاوه بر حفظ هماهنگی با مطالب رشد نوآموز (به خصوص شعرها، داستان‌های کوتاه، چیستان و سرگرمی‌ها) صفحاتی ویژه مخاطبان مجله کودکان نابینا، دارد: مطالب و داستان‌های آموزشی برای تقویت «تحرّک و جهت‌یابی»، شناخت بهتر محیط با توجه به صداها و بوها، کاردستی (دست‌ورزی)، صفحه ورزشی (آموزش بازی‌ها، نرمش‌ها و حرکت‌های جسمی مناسب) و آموزش مهارت‌های زندگی.

کودکان نابینا نسبت به بچه‌های عادی نیاز بیشتری به آموزش مهارت‌های زندگی دارند؛ مهارت‌هایی چون: برقرای ارتباط با بچه‌های هم سن و سال، حضور در جمع و آداب آن، حفظ و رعایت حریم شخصی خود و دیگران، درک احساس اطرافیان و...

رشد روشن قصد دارد در کنار اهداف مشترک سایر مجلات رشد (آموزش‌های دینی و اخلاقی و دادن اطلاعات علمی، اجتماعی و زیست محیطی) با قالب‌های متنوع شعر و داستان، گنجینه‌ واژگان کودکان را افزایش دهد؛ در آن‌ها انگیزه و علاقه‌ و عادت به مطالعه ایجاد کند؛ و در نهایت:


دیوار انزوای این گروه از فرزندان عزیزمان را بشکند و آن‌ها را به حضور در جمع و ارتباط بیشتر با جامعه و دنیای اطراف تشویق کند.