عکس رهبر جدید
۰
سبد خرید شما خالی است.
۲۹ شهریور ۱۴۰۱ ۰۸:۴۰
جایگاه لالایی در ادبیات عامه
جدیدترین شماره فصلنامه «رشد آموزش زبان و ادب فارسی» در این مقاله به ویژگی‌های مهم و برجسته لالایی‌ها و اثرات مهم و برجسته آن پرداخته است.

به گزارش واحد خبر و رسانه دفتر انتشارات و فناوری آموزشی؛ فصلنامه‌ تخصصی رشد آموزش زبان و ادب فارسی از گروه مجلات علوم انسانی به عنوان جزئی از بسته‌‌های تربیت و یادگیری در چارچوب اهداف و نظام آموزش و پرورش، با زمینه آموزشی، تحلیلی و اطلاع‌رسانی برای معلمان، دانشجو ـ معلمان و کارشناسان وزارت آموزش و پرورش منتشر شد.

در یکصد و سی‌وپنجمین شماره فصلنامه آموزشی، تحلیلی و اطلاع‌رسانی رشد آموزش زبان و ادب فارسی در حوزه آموزشی ـ تحلیلی، مطلبی با عنوان «جایگاه لالایی در ادبیات عامه» به قلم علی خوشه چرخ آرانی منتشر شده است. در بخشی از این مطلب می‌خوانیم: «به راستی که لالایی‌ها اولین موسیقی و نخستین کلام و شکل ادبی هستند که گوش کودک با آن‌ها آشنا می‌شود. این اشعار ساده و میراث فرهنگی ـ معنوی، بیانگر تخیل توانمند و احساسات لطیف نیاکان ماست که علاوه بر نقش سرگرم‌کنندگی و آرامش‌بخشی، در آموزش زبانی و پرورش ذهنی و روان‌شناختی کودکان نیز نقش بسیار مهمی داشته و هنوز هم دارد.» نویسنده در این مقاله پس از تعریف لالایی، ویژگی‌های مهم و برجسته لالایی‌ها را ذکر کرده و در پایان به اثرات مهم و برجسته لالایی پرداخته است.

معلمان، دانشجو ـ معلمان و کارشناسان وزارت آموزش و پرورش در این شماره از رشد آموزش زبان و ادب فارسی مطالبی چون: کدام بهار؟، میزگرد ادبیات و مهارت‌های زندگی، طنین قرآن کریم در کتاب‌های فارسی متوسطه دوم، درباره لغت گاوخونی، یک عاشقانه کهن از دوره مادها، جایگاه لالایی در ادبیات عامه، نقدی بر مبحث حذف همزه در کتاب‌های علوم و فنون ادبی، گفت‌وگو با علی میرزایی، نقد و بررسی گروه اسمی با رویکرد تکمیلی، تحلیل بر واژگان دخیل عربی در فارسی از طریق تحول معنایی، تحلیل کهن الگویی داستان کباب غاز از دیدگاه یونگ، راه تشخیص بدل از جمله معترضه و نقد هرمنوتیک بینامتنیت‌های آثار داستانی کتب متوسطه دوم با رمان‌های اسطوره‌ای دو دهه 70 و 80 را می‌خوانند.

 

فایل PDF و نسخه چاپی فصلنامه‌‌های تخصصی رشد در بخش فروش و اشتراک وبگاه مجلات رشد به فروش می‌رسد. برای ثبت نام در وبگاه و خرید نشریات رشد اینجا را انتخاب کنید.

 

رشد آموزش زبان و ادب فارسی؛ شماره ۱۳۵. بهار ۱۴۰۱

 


منبع: رشد آموزش زبان و ادب فارسی؛ شماره ۱۳۵
تعداد بازدید : ۷۶۴
کد خبر : ۴,۰۱۸
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000
نظر خود را وارد کنید