عکس رهبر جدید
برگزیدگان پنجاه‌ویکمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم رشد معرفی شدند
برگزیدگان بخش‌های مختلف پنجاه‌ویکمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم‌های علمی آموزشی و تربیتی رشد معرفی شدند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، عصر روز جمعه 26 آذر ماه آیین اختتامیه‌ پنجاه‌ویکمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم رشد در مجموعه‌ فرهنگی سینما فلسطین برگزار شد. در اختتامیه‌ این جشنواره آرای هیأت‌های داوری متشکل از داوران ایرانی و خارجی در بخش‌های داستانی کوتاه و بلند، مستند کوتاه و بلند، پویانمایی و دو بخش معلمان و دانش‌آموزان فیلمساز اعلام شد.
 
برگزیدگان پنجاه‌ویکمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم رشد به شرح است: 
 
 بخش فیلم‌های دانش‌آموزی
هیأت داوران فیلم‌های دانش‌آموزی پنجاه‌‌ویکمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم رشد متشکل از سعید پوراسماعیلی، الهام آقالری و لیدا فضلی جوایز این بخش را به شرح زیر اعلام کردند:
 
الف) بخش داستانی
• دیپلم افتخار و جایزه رتبه اول به‌دلیل دغدغه‌ فیلمساز نسبت به محیط زیست و انتخاب مناسب زبان سینمایی در قالب فیلم کوتاه و اصل غافلگیری، تعلیق و پایان مناسب، اهدا شد به دانش‌آموز سجاد اسماعیلی کارگردان فیلم «قانون سوم» 
لوح تقدیر و جایزه رتبه دوم به‌دلیل انتخاب شیوه‌ بیانی متفاوت از قصه‌گویی معمول و تلاش برای یافتن زبان تجربی متفاوت برای طرح موضوع و استفاده از نشانه‌های تصویری و استعاری، اهدا شد به دانش‌آموز امین یونسی کارگردان فیلم «بیگانه» 
لوح تقدیر و جایزه رتبه سوم به‌دلیل انتخاب موضوعی از جنس خانواده و روایت متفاوت از زندگی سخت ایثارگران، اهدا شد به دانش‌آموز مریم میاحی کارگردان فیلم «موج عشق»
 
ب) بخش مستند
دیپلم افتخار و جایزه رتبه اول به‌دلیل پژوهش عمیق، شناخت درست فیلم‌ساز نسبت به روایت موضوع و طرح مسأله‌ای که سال‌ها اساتید و هنرجویان میرک با آن مواجه بودند؛ اهدا شد به دانش‌آموز امیرحسین بینش کارگردان فیلم «یادگاری ماندگار» 
لوح تقدیر و جایزه رتبه دوم به جهت امیدبخشی و زنده نگه داشتن صنایع دستی و رویکرد خلاقانه، اهدا شد به دانش‌آموز فاطمه حسنلو کارگردان فیلم «کم‌قلبیر» 
لوح تقدیر و جایزه رتبه سوم به‌دلیل دغدغه‌مندی فیلم‌ساز نسبت به فراموشی صنعت‌های سنتی و قدیمی در ایران، اهدا شد به دانش‌آموز سپیده اکبریان کارگردان فیلم «زَرِ ضال»
 
ج) بخش پویانمایی
دیپلم افتخار و جایزه رتبه اول به‌دلیل انتخاب تکنیک و اجرای خوب و فضاسازی درست، مشترکاً اهدا شد به دانش‌آموزان محمد سرابی و محمدرضا زندمقدم کارگردانان فیلم «شابلون» 
لوح تقدیر و جایزه رتبه دوم به‌دلیل انتخاب موضوع و پرداخت خوب در خصوص مسائل محیط زیست، استفاده‌ی صحیح از عنصر فانتزی، متحرک‌سازی و فضاسازی قابل قبول، مشترکاً اهدا شد به دانش‌آموزان ریحانه عین‌الهی، بهاره عین‌الهی کارگردانان فیلم «رؤیای ابری» 
لوح تقدیر و جایزه رتبه سوم به‌دلیل انتخاب درست ایده و عنصر غافلگیری در داستان، تکنیک و اجرای قابل قبول، اهدا شد به دانش‌آموز فاطمه بابایی کارگردان فیلم «دو متر ناقابل» 
 
بخش فیلم‌های معلمان
هیأت داوران فیلم‌های معلمان پنجاه‌ویکمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم رشد متشکل از مهدی اسدی، کریم سربخش، رضا فهیمی جوایز این بخش را به شرح زیر اعلام کردند:
در بخش پویانمایی دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا شد به فیلم «بالا» اثر معلم فیلمساز رعنا حجازی
در بخش داستانی دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا شد به فیلم «اثر انگشت» اثر معلم فیلمساز زانیار محمدی‌نکو
در بخش مستند دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا شد به فیلم «سامورایی‌ها در کردستان» اثر معلم فیلمساز سرکوت نیکدل
لوح تقدیر و جایزه نقدی در گروه معلمان فیلم‌ساز اهدا شد به فیلم «زالو» اثر شهریار پورسیدیان 
لوح تقدیر و جایزه نقدی در گروه دانشجومعلمان فیلم‌ساز اهدا شد به فیلم «نگینی در کویر» ساخته امیررضا صداقت
 
بخش پویانمایی 
هیأت داوران فیلم‌های پویانمایی پنجاه‌ویکمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم رشد متشکل از مهین جواهریان، دکتر کیارش زندی، مهدی خرمیان جوایز این بخش را به شرح زیر اعلام کردند:
تندیس زرین و جایزه نقدی اهدا شد به فیلم «جایگزین» اثر عبداله علیمراد از کشور ایران به‌دلیل استفاده‌ی درست از فضای بومی و عناصر دیداری با هویت ملّی.
تندیس سیمین و جایزه نقدی اهدا شد به فیلم ماهیگیر «The Fisherman» اثر فرانسوا بلانا از کشور فرانسه به‌دلیل رعایت تمامی استانداردهای لازم در یک جشنواره‌ بین‌المللی و تعابیر شاعرانه
دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا شد به فیلم‌های:
ـ چرخش اثر هژیر اسعدی از ایران برای هماهنگی فرم و محتوا و استفاده از ویژگی‌های جهان انیمیشن با نگاه نو.
ـ آتش سرخ اثر مونا عبداله‌شاهی از ایران به‌دلیل مضامین عارفانه و تصویرسازی‌های بدیع و چشم‌نواز.
 
بخش فیلم‌های داستانی کوتاه 
هیأت داوران فیلم‌های داستانی کوتاه پنجاه‌ویکمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم رشد متشکل از پوران درخشنده، دکتر احمد الستی؛ محمدرضا وطن‌دوست جوایز این بخش را به شرح زیر اعلام کردند:
تندیس زرین و جایزه نقدی اهدا شد به لیلا اخباری کارگردان فیلم «برای بار دوم» از کشور ایران
تندیس سیمین و جایزه نقدی اهدا شد به سماح سعدی، یونس منجر کارگردان فیلم «متأسفم بابا» از کشور بلژیک
دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا شد به دو فیلم: علی کیوان، ‌کارگردان فیلم «برنده» از کشور ایران و ماکسیم اکبروف، کارگردان فیلم «آب» از کشور قزاقستان
هیأت داوران فیلم‌های داستانی کوتاه، نشان شهید علی لندی و جایزه نقدی این بخش را اهدا می‌کند به مرجان خسروی کارگردان فیلم «وادیار» از کشور ایران 
 
بخش فیلم‌های داستانی بلند
هیأت داوران فیلم‌های داستانی بلند پنجاه‌‌ویکمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم رشد متشکل از رسول صدرعاملی، فرهاد توحیدی، ابوالفضل جلیلی جوایز این بخش را به شرح زیر اعلام کردند:
تندیس زرین و جایزه نقدی اهدا شد به آجای گوویند کارگردان فیلم ماداپالی متحد «Madappally United» از کشور هندوستان 
تندیس سیمین و جایزه نقدی اهدا شد به مرتضی رحیمی کارگردان فیلم «بَلیط» از کشور ایران
دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا شد به سیدجمال سیدحاتمی کارگردان فیلم‌ «بامبالا» از کشور ایران
نشان ویژه‌ شهید علی لندی و جایزه نقدی اهدا شد به بازیگر نوجوان فیلم مرد نقره‌ای، ‌دانش‌آموز امیرکیان عبدی برای بازی در نقش امیر کیان.
 
بخش فیلم های مستند بلند
هیأت داوران فیلم‌های مستند بلند پنجاه‌ویکمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم رشد متشکل از اُرُد زند، دکتر محمد عارف، یادویگا هوچکوا / از لهستان جوایز این بخش را به شرح زیر اعلام کردند:
• تندیس زرین و جایزه نقدی اهدا شد به ناهید رضایی کارگردان مستند «خانه‌ی بهار» از کشور ایران
تندیس سیمین و جایزه نقدی اهدا شد به علیرضا دهقان کارگردان مستند« ایساتیس» از کشور ایران
•  دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا شد به لیزبت د کولار Liesbeth de Ceulaer کارگردان مستند «هولگات HOLGUT» از کشور بلژیک
 
جایزه ویژه‌ هیأت داوران:
لوح تقدیر و جایزه ویژه‌ هیأت داوران اهدا می‌شود به مهدی آزاد تصویربردار مستند بلند «ایساتیس» از ایران
 
بخش فیلم‌های مستند کوتاه
هیأت داوران فیلم‌های مستند کوتاه پنجاه‌ویکمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم رشد متشکل از رامتین شهبازی، آزاده بی‌زار گیتی،  ایگور ام. توهلی/ از صربستان جوایز این بخش را به شرح زیر اعلام کردند:
• تندیس زرین و جایزه نقدی اهدا شد به مهدی رجبیان کارگردان مستند «زرافشون» از کشور ایران
تندیس سیمین و جایزه نقدی اهدا شد به دیمیتری اولینیک کارگردان مستند «سی‌هزار ضربه» از کشور روسیه
دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا شد به محمد طالبی کارگردان مستند «نفس‌های یک شهر » از کشور ایران
دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین پژوهش اهدا شد به رضا پردل کارگردان مستند «نانِ بی‌جان» از کشور ایران
 

* * *

پنجاه‌ویکمین جشنواره‌ فیلم رشد از 20 تا 26 آذر ماه در تهران برگزار شد. در این جشنواره 3155 فیلم از  105 کشور شرکت کردند. امسال برای اولین بار نشان شهید لندی در برخی از بخش‌ها اهدا شد.

پنجاه‌و‌یکمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی فیلم رشد در سطح ملی و بین‌المللی در بخش‌های داستاني بلند، داستانی کوتاه، مستند‌ کوتاه، مستند بلند‌ و پویانمایی با حضور بیش از 105 کشور خارجی و 3155 اثر برگزار شد. از این تعداد فیلم 1980
فیلم از کشورهای خارجی و 1175 فیلم ایرانی در بخش‌های بین‌الملل، معلمان، دانشجومعلمان و دانش‌آموزان بود.
در مراسم اختتامیه‌ این دوره‌ی جشنواره خانواده‌ شهید دانش‌آموز علی لندی، دکتر یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش، دکتر غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر خزایی رئیس سازمان سینمایی، دکتر حسن ملکی معاون وزیر و ریاست سازمان پژوهش، معاونان، مدیران و کارکنان سازمان، مدیران حوزه‌ ستادی وزارت آموزش و پرورش، اعضای هیأت داوران و هیأت انتخاب جشنواره‌ پنجاه‌ویکم، هنرمندان، فیلمسازان، علاقه‌مندان، معلمان و دانش‌آموزان فیلمساز حضور داشتند.

 

منبع: سایت سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی
تعداد بازدید : ۱,۰۷۷
کد خبر : ۳,۸۶۰
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000
نظر خود را وارد کنید