عکس رهبر جدید
همه مراحل دهمین جشنواره تولید محتوای الکترونیکی رشد به صورت آنلاین برگزار می‌شود
دبیر دهمین دوره جشنواره تولید محتوای الکترونیکی رشد از برگزاری تمامی مراحل این جشنواره به صورت آنلاین خبر داد

به گزارش واحد خبر و رسانه دفتر انتشارات و فناوری آموزشی، وبینار هماهنگی مدیران ستادی دهمین جشنواره تولید محتوای الکترونیکی با مدیران استانی این جشنواره برگزار شد. این وبینار با حضور مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی، معاون فناوری دفتر و دبیر جشنواره، مدیر اجرایی جشنواره، مدیران گروه‌های آموزش و داوری جشنواره، مدیران استانی جشنواره، رؤسای گروه‌های تحلیل محتوای آموزشی و پرورشی، رؤسای ادارات تکنولوژی و گروه‌های آموزشی ابتدایی و متوسطه، رؤسای گروه‌های تحقیق و پژوهش، سرگروه‌های علوم پایه استان‌ها و معاونان آموزش نیروی انسانی برگزار شد.


تمام مراحل دهمین جشنواره تولید محتوا به صورت آنلاین برگزار می‌شود

در این جلسه دکتر محمدرضا شکرریز، معاون فناوری دفتر و دبیر جشنواره با تشریح روند کلی برنامه‌های دهمین جشنواره تولید محتوای الکترونیکی، در خصوص تفاوت دهیمن دوره جشنواره تولید محتوای الکترونیکی با دوره‌های قبل گفت:  مهم‌ترین فرق این جشنواره با دوره‌های قبل این است که تمام فرایندهای آن به صورت آنلاین برگزار می‌شود و چون این اولین دوره‌ای است که به این شکل اجرا می‌شود طبیعتاً مشکلاتی هم در پی خواهد داشت که همکاران واحد فناوری به سرعت این مشکلات را رفع می‌کننند.

وی گفت: هم اکنون در حال تدوین فرم‌های داوری هستیم و این فرم‌ها به محض نهایی شدن در اختیار استان‌ها قرار خواهند گرفت.

شکرریز درباره نحوه داوری تولیدات توضیح داد: محصولات از طریق ستادها در اختیار داوران قرار می‌گیرند و ارزیابی اولیه انجام می‌شود. آثاری که حائز استانداردهای لازم هستند وارد مرحله دوم می‌شوند و گروه دیگری از داوران در استان‌ها این مرحله را داوری می‌کنند. در نهایت محصولات برای دو بخش ارسال می‌شوند.یک بخش برای هیئت انتخاب که در آن بخش نفرات اول تا دهم معرفی می‌شوند. و بخش دیگر برای هیئت انطباق که چنانچه این تولیدات با محتوای آموزشی QR Code های کتاب‌های درسی انطباق داشته باشند معرفی می‌شوند.

دبیر دهمین دوره جشنواره تولید محتوای الکترونیکی درباره تولیدات خارج از استانداردهای جشنواره گفت: بازی‌های تعاملی و نرم‌افزارهایی که نیاز به نصب در کامپیوتر یا گوشی را داشته باشند در این دوره از جشنواره شرکت داده نخواهند شد و این محصولات در جای دیگری استفاده می‌شوند.

وی در پایان سخنانش از رابطان و مدیران استانی خواست همکارانشان را ترغیب کنند تا با فرمت‌های استاندارد تولیدات خودشان را برای این جشنواره ارسال کنند تا خیر کارشان به دانش آموزان سراسر کشور برسد.


 

توجه به ویژگی مخاطبان در تولید محتوای الکترونیکی

در ادامه این جلسه دکتر سمیه مهتدی، رئیس گروه آموزش و مشاوره جشنواره به ارائه مبحاثی در خصوص تولید محتوای الکترونیکی پرداخت  و آموزش‌های مورد نیاز را برای علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره ارائه داد.

مهتدی با اشاره به تاریخچه تولید محتواهای الکترونیکی در دوران پیش از شیوع کرونا از انتظارات جشنواره دهم در خصوص تولید محتواهای الکترونیکی گفت: علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره به دنبال تولید محتوایی با فرمت ویدئو یا HTML5 باشند و از ساخت محتواهایی با قالبی‌های چندرسانه‌ای که نیاز به نصب در گوشی داشته باشد خودداری کنند.

وی ادامه داد: گروه آموزش جشنواره، فیلم‌های یک دقیقه‌ای را درخصوص معرفی قالب‌های مورد قبول جشنواره تهیه کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است. این گروه همچنین از اساتید حوزه تکنولوژی دعوت کرده است تا قوانین و اصول پداگوژی دارای اهمیت برای تولید محتوا را در قالب فیلم‌هایی آموزشی برای علاقه‌مندان تهیه کنند.

رئیس گروه آموزش جشنواره به علاقه مندان شرکت در این جشنواره توصیه کرد ویژگی‌هایی از جمله جنسیت، سن، دانش اولیه، هوش، استعداد، توانایی، دانش، زمینه‌های فرهنگی، گرافیک، بار شناختی که به مخاطب وارد می‌شود و... را در تولید محتوا درنظر بگیرند.


 

تبیین فرایند داوری

دکتر محمد نیک‌افروز، مدیر کمیته داوران نیز با تبیین فرآیند داوری و ابعاد مربوط به آن گفت:  داوری در چند مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول محصولاتی که با استانداردهای مورد نظر جشنواره انطباق ندارند غربال می‌شوند.

نیک‌افروز  ادامه داد: در فرایند اولیه داوری چهارگویه کلیدی داریم که عبارتند از مطالب ارزشی، اعتبار سطح علمی، انطباق با رعایت قوانین مادی و معنوی آثار و شاخص‌های فنی. اگر این الزامات در مرحله اول احراز شدند، تولیدات به مرحله دوم داروی می‌روند. در مرحله دوم هریک از چهار گویه ابتدایی به بخش‌های دیگری توسعه پیدا می‌کنند. در این مرحله تولیدات امتیاز می‌گیرند. پس از کسب حد نصاب لازم جشنواره، وارد دور سوم داوری می‌شوند. در این مرحله بسته به امتیار کسب شده به بخش انطباق با QR Code کتاب‌های درسی و یا بخش انتخاب می‌روند.

مدیر کمیته داوران با  اشاره به این که محتواهایی به فاز دوم داوری می‌روند که حتما چهار گویه اولی را احراز کرده‌ باشند گفت: تمام فرایندهای جشنواره دهم آنلاین است. برای انجام داوری تولیدات سامانه‌ای داریم سرگروه‌های داوری و داوران در آن معرفی شده‌اند. محتواها از طریق نماینده استان توزیع شده و داوران در فرم‌های آنلاین نظراتشان را ثبت می‌کنند و ما بلافاصله نتایج را می‌بینیم.


 

این جلسه با پرسش و پاسخ مدیران جشنواره استانی و جمع‌بندی مباحث ارائه شده توسط مدیر کل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی پایان یافت.

 

واحد خبر و رسانه دفتر انتشارات و فناوری آموزشی
تعداد بازدید : ۶۲۶
کد خبر : ۳,۶۸۱
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000
نظر خود را وارد کنید