عکس رهبر جدید
مجلات رشد چند رسانه‌ای می‌شوند
معاون دفتر انتشارات و فناوری آموزشی از تولید و انتشار مطالب نشریات رشد به صورت ترکیبی در سال تحصیلی آینده خبر داد.

به گزارش واحد خبر و رسانه دفتر انتشارات و فناوری آموزشی، نظر به اهمیت و نقش نشریات دانش‌آموزی و بزرگ‌سال رشد در فرایند یاددهی و یادگیری و نیز مکمل‌بودن نشریات در آموزش رسمی، در سال تحصیلی آینده، مطالب نشریات رشد به صورت ترکیبی تولید و منتشر خواهند شد.

این مطلب در گفت‌وگو با سید کمال شهابلو، معاون دفتر انتشارات و فناوری آموزشی مطرح شد. او بیان داشت، نقش بی‌بدیل نشریات رشد در ارتقای سطح معلومات و ترویج فرهنگ مطالعه معلوم است و مجلات رشد مکمل بسته یاددهی - یادگیری هستند. وی وظیفه ساختاری نشریات را «تربیت» عنوان کرد و گفت برنامه‌های درسی که با هدف تربیت تدوین می‌َشوند، مبنای تولید مجلات رشد هستند.

معاون دفتر انتشارات و فناوری آموزشی تحقق بخشیدن به برنامه درسی تمام ساحتی را از اهداف مجلات رشد دانست و گفت: «مجلات رشد در تحقق برنامه درسی نقش مؤثری دارند. این نقش می‌تواند با تبدیل محتوای نشریات رشد به چند‌رسانه‌ای، به صورت جذاب‌تری ایفا شود.»

وی افزود: «تنها منبع کمک آموزشی مجاز ورود به مدرسه‌ها نشریات رشد هستند؛ شایسته است این نشریات با بهره‌گیری از همه امکانات رسانه‌ایِ روز در خدمت دانش‌آموزان و معلمان عزیز باشند. رویکرد ما در تعامل نشریات رشد با مخاطبان گسترده نشریات این است که در کنار مطالب نوشتاری، فیلم‌های آموزشی و اپلیکیشن‌ها را در مجلات بگنجانیم. تحقق این مهم با بهره‌گیری از امکانات چندرسانه‌ای محقق خواهد شد. استفاده از امکانات چندرسانه‌ای همچون ایجاد پیوند بین فیلم‌های تولیدی به صورت رمزینه پاسخ‌سریع و استفاده از صوت به کمک پادکست، خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به شرایط امروز آموزش در وضعیت سیطره بیماری کرونا گفت: «شیوه‌های آموزش در شرایط بحران تغییر می‌کنند. لذا باید آمادگی تولید محتواهای جدید و منطبق با نیاز را داشته باشیم. در این شرایط که ساعات و شرایط کلاس درس تقلیل و تغییر پیدا کرده است، اهداف آموزشی باید متناسب با این وضعیت تدارک دیده شوند. اگر منابع آموزشی مورد نیاز دانش‌آموزان به درستی تأمین نشوند، آموزش‌ها بی اثر خواهند بود.
شهابلو همچنین بیان داشت: «بسته‌های آموزشی صرفاً درسی نیستند، بلکه برای آماده سازی دانش‌آموزان در کسب مهارت به‌کار می‌روند. بسته‌های آموزشی باید دانش‌آموزان را به مهارت ورزی تشویق کنند. این هدف محقق نخواهد شد، مگر اینکه مطالب تولیدی مجلات منطبق با نیازهای دانش‌آموزان تولید و ارایه شوند. لذا در سال تحصیلی آینده امیدواریم بتوانیم حداقل 20 درصد از مطالب و محتوای مجلات رشد را به صورت چندرسانه‌ای تولید و به صورت رمزینه پاسخ‌سریع در اختیار مخاطبان قرار دهیم.»

 

واحد خبر و رسانه دفتر انتشارات و فناوری آموزشی
تعداد بازدید : ۵۹۴
کد خبر : ۳,۵۷۷
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000
نظر خود را وارد کنید