پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۱۷

واحد فنی ـ هنری دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی


امروزه گرافیک و شکل (فرم) تولید مواد آموزشی، به عنوان بخش جدا نشدنی از محتوای فرهنگی تعریف می‌شود و در تأثیر گذاری و عمق بخشی به مفاهیم، نقش کلیدی دارد.
از آن‌جا که مجلات رشد طیف گسترده‌ای از مخاطبان را تحت پوشش قرار می‌دهد، ضروری است از این امکان به‌طور گسترده استفاده شود. در این راستا، واحد فنی و هنری مجلات رشد، ایجاد زمینه‌ همکاری با طراحان گرافیک خبره و نواندیش و استفاده از عکس‌ها و تصویرسازی‌های مناسب را وظیفه‌ اصلی خود می‌داند. شناخت نیازها و علایق مخاطبان و ارتقای سواد بصری آن‌ها باتوجه به گروه سنی‌شان، از عناصری است که در کیفیت‌بخشی به مجلات، نقش اساسی ایفا می‌کند. پوشش دادن به مطالب با گرافیک (عکس، تصویر و صفحه‌ آرایی)، یعنی کوتاه‌ترین و تأثیرگذارترین مسیری که در انتقال مفاهیم در کارکرد مجله تعریف می‌شود.

واحد فنی و هنری مجلات رشد طی سالیان گذشته، شیوه‌های گوناگونی را به شرح زیر تجربه کرده است:
ـ کلیه‌ امور اعم از تصویرگری، حروف‌چینی، صفحه‌ آرایی و ... توسط کارکنان رسمی دفتر صورت می‌پذیرفت، در حالی‌که تعداد مجلات بسیار محدود بود.
ـ بخشی از امور مانند تصویرسازی در بیرون از دفتر هم انجام می‌شد.
ـ همه‌ امور فنی و هنری به غیر از حروفچینی و اسکن و تهیه‌ عکس، به صورت پیمانکاری انجام می‌شد و دفتر فقط با مدیر این گروه، طرف قرار داد بود و تعامل داشت.
ـ امور فنی و هنری هر مجله به تفکیک توسط گرافیست‌های خارج و داخل دفتر در قالب پیمانکاری انجام می‌شد و ناظران هنری دفتر، نظر مشاوره‌‌ای خود را به آن‌ها ارائه می‌دادند. گرافیست نیز موظف به تعامل با سردبیر بود. در این شیوه، اسکن تصاویر، حروف‌چینی و تهیه‌ی عکس به عهده‌ی دفتر بود. اما در حال حاضر، برای هر مجله یک طراح گرافیک درنظر گرفته می‌شود. وی تصویرسازی‌ها و عکس‌هایی را سفارش می‌دهد که از نظر کیفی با دیدگاه‌های ناظر هنری هماهنگ باشد.

اهداف واحد فنی ـ ‌هنری
ـ به کارگیری تمام امکانات فنی و هنری از حروف‌چینی تا مرحله‌ چاپ در جهت جذابیت و گیرایی مجلات؛
ـ هویت بخشی به مجلات از طریق ایجاد فرم و شکل مناسب؛
ـ انتقال مفاهیم و محتوای تعریف‌ شده‌ مجلات با استفاده از تمام امکانات گرافیکی (عکس، تصویر، سفیدخوانی و اختصاص فضای مناسب برای عناصر تشکیل‌دهنده‌ صفحه مانند متن، تیتر، عکس و ...)؛
ـ استفاده از تصویرسازی‌های مناسب از حیث فضاسازی، رنگ، ایجاد عناصر تصویری، شخصیت‌پردازی و ترکیب‌بندی مناسب با مقوله‌ چاپ به گونه‌ای که:
               ... غرور و هویت ملی را تقویت کند.
               ... به روشنی و شفافیت، مفاهیم را انتقال دهد.