انتشار دو کتاب نقد و نظریه‌ حوزه ادبیات کودک در انتشارات مدرسه
«ادبیات کودک: هنر یا پداگوژی» و «مطالعات ادبیات کودک: راهنمای روش پژوهش» عنوان دو کتاب نظری است که در مجموعه‌ای به دبیری دکتر مرتضی خسرونژاد که با مشورت پروفسور پیتر هانت استاد دانشگاه کاردیف انگلستان برگزیده شده است، در انتشارات مدرسه منتشر و روانه بازار نشر شد.

«ادبیات کودک: هنر یا پداگوژی؟» و «مطالعات ادبیات کودک: راهنمای روش پژوهش» عنوان دو کتاب نظری است که در مجموعه‌ای به دبیری دکتر مرتضی خسرونژاد که با مشورت پروفسور پیتر هانت استاد دانشگاه کاردیف انگلستان برگزیده شده است، در انتشارات مدرسه منتشر و روانه بازار نشر شد.

به گزارش واحد خبر و رسانه دفتر انتشارات و فناوری آموزشی، «هنر یا پداگوژی» به قلم توربن واینرایش با ترجمه‌ای از فریده یوسفی و «راهنمای روش پژوهش» به قلم جمعی از نویسندگان و ترجمه محبوبه فرهنگی، با هدف فراهم‌آوردن زمینه‌ گفت‌و‌گو میان پژوهشگران، منتقدان و صاحب‌نظران ادبیات کودک ایران و جهان و همچنین جهت پاسخگویی به نیاز دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه‌های کشور منتشر و روانه بازار نشر شده است.

در پشت جلد کتاب «هنر یا پداگوژی؟»آمده است: «کتاب ادبیات کودک: هنر یا پداگوژی؟ گزارش جامعی درباره ویژگی‌های ادبیات کودک است که تحقیق‌های چند دهه را در بر می‌گیرد و رابطه‌ بین نویسنده و اثر و نیز اثر و خواننده را می‌کاود. مؤلف با بررسی بافت اجتماعی، تربیتی، و زیبا شناسی ادبیات کودک نتیجه می‌گیرد که با وجود آن که به نظر می‌رسد هنر و پداگوژی شباهتی به هم ندارند، میان آن‌ها جدایی نیست و ضرورتاً متضاد یکدیگر نیستند.»

در پشت جلد کتاب «راهنمای روش پژوهش» آمده است: «حوزه‌ پژوهش ادبیات کودک به سرعت در حال رشد است و دانشجویان و محققان این حوزه با چالش‌های پژوهشی گوناگونی روبه‌رو هستند. راهنمای حاضر نخستین کتابی است که به شکل پیچیدگی‌هایی پژوهش در ادبیات کودک در سطح دانشگاهی می‌پردازد و با گرد‌آوری تجربه‌های محققان مطرح بین‌المللی، بحث‌های دقیق و کامل درباره‌ روش‌های نقد ارائه می‌کند.»

 

بنابراین گزارش؛ این دو کتاب از مجموعه بیست جلدی پروژه «مرکز مطالعات ادبیات کودک» دانشگاه شیراز است. در این پروژه استاد مرتضی خسرونژاد (دبیر مجموعه) و استاد فریده پورگیو از طریق مشورت با پیتر هانت، بیست کتاب مهم در حوزه‌ نظری ادبیات کودک در دنیا را برگزیدند تا به فارسی ترجمه شوند.

 
«ادبیات کودک: هنر یا پداگوژی؟» و «مطالعات ادبیات کودک: راهنمای روش پژوهش» را می‌توانید ازطریق فروشگاه‌های انتشارات مدرسه تهیه و همچنین از طریق اپلیکیشن‌های فیدیبو و بوفه رایگان دانلود کنید.

تعداد بازدید : ۴۷
کد خبر : ۳,۱۸۵
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید