مقاله‌ای از رشد آموزش تاریخ
۱ اَمرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۰۴
نقش دانشمندان شیعی در رشد تشیع پس از خلافت عباسی
فصلنامه «رشد آموزش تاریخ» در شماره جدید خود، در مقاله‌ای به تلاش چند تن از دانشمندان شیعی در توسعه مذهب شیعه در حکومت‌ مغولان پرداخته است.

خواجه نصیرالدین طوسی یکی از این اندیشمندان است. نویسنده در این‌باره نوشته است: «روشی که خواجه نصیر در آن دوره مهیب و آشفته برگزید، تأکید بر مسائل اصیل و رشد تشیع بر اساس فقاهت بود. او ادامه دهنده کلام شیعه امامیه، پس از فروپاشی خلافت بود و ابتدا در صدد برآمد تا آنجا که می‌تواند بی‌گناهان را نجات بخشد. سپس کتاب‌های زیادی جمع‌آوری کرد و اوقاف را نیز به دست آورد و مدارسی را برای حفظ معارف اسلامی، ایجاد کرد و مقرری برای آن‌ها تعیین نمود. تعمق در مقرری که وی تعیین کرده، ژرف‌اندیشی و همت او را در توسعه عقلانیت بیان می‌دارد. امین در ادامه می‌گوید مقرری کسی که فلسفه می‌آموخت سه درهم بود، طب دو درهم، آموزندگان فقه یک درهم و حدیث نصف درهم، و لذا «ما اقبل‌الناس علی معاهد الفلسفه و الطب»

به این ترتیب، خواجه نصیرالدین حصارهای تعصب در حوزه علم را در هم شکست و پس از قرن‌ها، توجه به عقلانیت و آزاداندیشی را احیا نمود. او برای متفکران ایرانی و علمای شیعی، این فرصت را فراهم آورد که بتوانند از بی‌تعصبی مغولان بهره گیرند و جهان‌بینی تشیع را توسعه بخشند. وی بر سه جنبه از جنبه‌های اساسی شیعه اثنی‌عشری، یعنی امامت، عصمت امام و مهدویت تأکید ورزید و از این نیروی گرد آمده و متخصص، فعالان سیاسی ساخت که در دربار و شهرهای خود، به تقویت تشیع پرداختند.»

نویسنده در ادامه به نقش برخی دیگر از اندیشمندان از جمله علّامه حلی اشاره کرده است.

 

نویسنده: اعظم جوزانی، دبیر تاریخ منطقه 14 تهران

کلیدواژه‌ ها: دانشمندان شیعی، تشیع، حکومت مغولان

 

• لینک مقاله

فصلنامه رشد آموزش تاریخ، شماره ۶۸، بهار ۱۳۹۷
تعداد بازدید : ۱,۰۹۲
کد خبر : ۲,۷۹۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید