عکس رهبر جدید

عادت می‌کنیم

 ۱۴۰۱/۰۱/۰۱
عادت می‌کنیم

چند سال پیش مجموعه‌ای از تلویزیون پخش می‌شد که شغل یکی از شخصیت‌های اصلی آن روزنامه‌نگاری بود. در یکی از قسمت‌ها سردبیر سراغ یکی از اعضای تحریریه آمد و از او خواست که تا ظهر مطلبش را تحویل دهد و آن روزنامه‌نگار هم بدون هیچ اعتراض یا تعجبی گفت:«چشم.» و چند لحظه بعد شروع کرد به نوشتن مطلب! آن موقع که هنوز هیچ ربط و سابقه‌ای در عالم نوشتن و مجله و روزنامه نداشتم، خیلی از این اتفاق تعجب کردم! با خودم گفتم مگر می‌شود در عرض سه چهار ساعت مطلب تحویل داد! من که هیچ‌وقت نمی‌توانم این‌طوری کار کنم. چقدر هم دلم برای آن شخصیت سریال سوخت!

هفته‌های اولی که وارد کار نویسندگی شده بودم حدأقل دو روز طول می‌کشید تا مطلبی دو صفحه‌ای را کامل کنم؛ تازه خیلی هم به خودم افتخار می‌کردم! اما زمان گذشت و دو روز=یک مطلب کم‌کم تبدیل شد به روزی یک مطلب و همین‌طور کم‌کم تعداد مطالب بیشتر شد و زمانی که برای نوشتنشان صرف می‌شد کمتر. تا اینکه رسیدیم به امروز که در مترو و اتوبوس مطلب‌های چندین صفحه‌ای می‌نویسم و نه تنها ذره‌ای حس افتخار ندارم، بلکه با پشت دست در دهن خودم می‌کوبم که چرا میان چندین صفحه، چندتا غلط املایی داشتم!

احتمالاً شما هم در زمینه رشته‌ای که در آن درس می‌خوانید با آدم‌های متخصص و با سابقه برخورد کرده‌اید. مثلاً اگر آشپزی می‌خوانید حتماً از دیدن آشپزهایی که با نهایتاً دو نیرو یک رستوران بزرگ را می‌چرخانند و روزانه برای صدها نفر ده‌ها نوع غذا می‌پزند دهانتان باز مانده است و تعجب کرده‌اید. اگر معماری می‌خوانید شاید برایتان عجیب باشد یک مهندس معمار چطور می‌تواند پروژه‌ای بزرگ در حد یک شهرک مسکونی-تجاری را در کمتر از یک سال به سرانجام رساند و اتفاقاً کار بی‌عیب و نقصی هم تحویل دهد. اگر این احساسات را دارید باید به شما نوید بدهم که نگران نباشید. به قول معروف «زمان همه‌چیز را حل می‌کند» فقط کافی است مداوم کار کنید و صبور باشید. اگر دارید با خودتان می‌گویید «نه! فلان کار نمی‌شود که بشود!» بدانید که همه کسانی که آن کار را کرده‌اند هم همین جمله را حدأقل صد بار با خود گفته‌اند.

هیچ‌وقت از واردشدن به کاری نترسید و نگران نباشید.

تصور نکنید «من نمی‌توانم از پس این کار بر بیایم».

یک روز به خودتان می‌آیید و می‌بینید کاری که فکر می‌کردید هیچوقت توان انجامش را ندارید، برایتان کافی نیست و بی‌هیجان و بی‌چالش‌بودنش دارد حوصله‌تان را سر می‌برد و نیاز به کارهای سخت‌تر دارید.

وقتی ناچار می‌شوید که در مدت زمان کوتاهی کاری را انجام دهید که به‌نظرتان چندان آسان به‌نظر نمی‌رسد، هزار و یک عامل دست به دست هم می‌دهند تا کارتان را به قیمت سختی کشیدن و شب نخوابیدن و تفریح نکردن و... حفظ کنید. درست است که گاهی اوقات اوضاع خیلی سخت می‌گذرد و احساس می‌کنید دیگر توان ادامه‌دادن ندارید، اما مطمئن باشید وضعیت این‌طور نمی‌ماند؛ زیرا آدمیزاد موجودی‌ست «عادت‌گر».

به مرور زمان، دستتان در کاری که دارید انجام می‌دهید تند می‌شود و به نقطه ضعف‌ها و قوت‌هایتان آگاه می‌شوید. اگر حالا از دیدن کارگردانی که فیلم سینمایی تاریخی با بازیگرانی ماهر می‌سازد شگفت‌زده می‌شوید و برایتان کاری محال به‌نظر می‌رسد، ده سال بعد کاری‌ست در حد آب خوردن و آن‌قدر معمولی به‌نظر می‌رسد که دوست دارید چندتا سرگرمی و درگیری ذهنی دیگر هم پیدا کنید.

اگر حالا خوب کار کردنتان وابسته به ردیف بودن اوضاع زندگی و خوب بودن آب و هوا و سیر و گرسنگی و... است، یک روزی می‌رسد که فارغ از تمام عوامل مثبت و منفی، آن‌قدر به کارتان مسلط می‌شوید که در هر حال و آب و هوا و شرایط و حال بد و خوبی می‌توانید کارتان را پیش ببرید. شنیده‌اید می‌گویند کسی اگر خوابش بیاید ایستاده هم می‌خوابد؟ قول می‌دهم اگر کارتان را سفت بچسبید و جا نزنید روزی می‌رسد که در خواب هم کارِ باکیفیت و فوق‌العاده تحویل می‌دهید.

البته باید این را بگویم که لازمه این عادت کردن «بی‌خیال نشدن» است. از هر زمانی که جا بزنید و بگویید :«نه. این کار برای من سنگین و نشدنی است و ترجیح می‌دهم از انجامش انصراف دهم.» ذهن و جسمتان هم از خدا خواسته کنار می‌کشند و تا ابد کارهایی که آرزویش را داشتید برایتان در حد رویا و آرزو باقی می‌مانند.

کلمه عادت کردن چندان مثبت به‌نظر نمی‌رسد و انگار درونش بی‌حس شدن و لذت نبردن نهفته است، اما همیشه هم این‌طور نیست، وقتی میان سرشلوغی‌های روزمره‌تان یادتان می‌افتد که چقدر «نمی‌توانم‌ها» را به «توانستن» تبدیل کردید و حالا هزاران پله به آرزوهایتان نزدیک‌تر هستید قند در دلتان آب می‌شود.

خلاصه بگویم، نگران نباشید.


پس از دشواری آسانیست ناچار / ولیکن آدمی را صبر باید


۲۷
کلیدواژه: رشد هنرجو،پشتکار،عادت می‌ کنیم،مریم نعمت‌ الهی،
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید